Projekt „Strażnicy Bajek” to filmy, w których profesjonalni aktorzy teatrów lalek będą czytać ukraińskie baśnie ludowe i współczesne, wiersze, legendy, mity, opowiadania i kołysanki. Każdy film, z wyjątkiem kołysanek, rozpocznie się od przemówienia wprowadzającego ukraińskiego bohatera narodowego – Kozaka, a zakończy jego przemówieniem końcowym. Dramaturdzy i scenarzyści pracują na gruncie literackim, dostosowując ludowe opowieści do aktualnych tematów.
Катерина Тихозора “Равлик і Сонечко”
.
Марінесса Радченко “Світло”
Оповідачі – Юлія Шаповал та Володимир Грабовський Козак – Володимир Грабовський Світляк Дар’ян – Юрій Друпп Павучок – Анастасія Бучинська Авторка – Марінесса Радченко Текст козака – Дар’я Іванова-Гололобова Монтаж – Шікало Володимир Дизайн – Дар’я Волокушина Музичне оформлення – Володимир Шікало